To Top
}

2020 Pandemi Yılı Olmasına Karşın Veldo İçin Başarılı Bir Seneydi, VINEX Röportajı, Mart 2021

VELDO TEKNOLOJİ

Veldo Teknoloji Genel Müdürü Sedat Güney, Vinex röportajında sorularımızı yanıtladı. Mart 2021

Soru: Firmanız hakkında bilgi vererek, faaliyetlerinizi, istihdam, kapasite büyüklüğünüz gibi bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız?


Sedat Güney: Veldo Teknoloji, 42 yıldır faaliyet gösteren Aldo Grup iştiraklerinden olup Mersin Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark’ta 2007 yılında kurulmuştur. Gizli otomatik kayar kapı sistemi, elektrikli otomatik kayar basamak ve güvenlik sistemleri, iklimlendirme ürünleri, özel proje ürünleri ile ilgili olarak AR-GE, ÜR-GE çalışmaları yoğun olarak devam etmektedir. Sahip olduğu geniş ürün yelpazesi kapsamında seri üretim, satış ve satış sonrası faaliyetleri yoğun ve sürekli geliştirilen bir tempoda devam etmektedir. Ayrıca müşteriye özel çözümleri hızlı ve en yeni teknolojiler ile geliştiren yenilikçi ve müşteri odaklı bakış açısı ile sektörde fark yaratmaktadır. Kuruluş ve devamında uzun süre Mersin’de faaliyet gösteren Veldo AŞ 2015 yılında 1200 m2 alanı olan Ataşehir Veldo fabrikası ile İstanbul macerasına atılmıştır. İstanbul organizasyonunun gelişmesiyle paralel olarak yeni bir yatırım yapıldı ve İstanbul Tuzla İTOSB’da 4000 m2 kapalı alana sahip fabrikamıza Nisan 2017 tarihinde taşındık. Gelişen ürün yapımız ve organizasyonumuz yeni yatırım ihtiyacı doğurmuş olup bu kapsamda Taysad Organize Sanayi Bölgesinde fabrika arazisi alınmış ve Nisan 2021 de inşaatına başlanacaktır. Toplamda 18.000 m2 kapalı alan olarak projlendirilmiş fabrika binamızı 1 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. Veldo Teknoloji 80’den fazla çalışanı ve yıllık 400.000 adetlik üretim kapasitesiyle, ticari araç müşterileri için yenilikçi çözümler sunmayı misyonu olarak görmekte olup üniversitelerin mühendislik fakültelerindeki öğretim üyelerinden danışmanlık hizmeti alarak teknik gelişmeleri yakından takip etmektedir. Sürekli değişen ve ilerleyen dünya koşullarının gerektirdiği kalite şartlarına uyum sağlayan Veldo Teknoloji için müşterinin beklentisini en doğru şekilde anlayarak karşılayan hizmet ve çözümler sunmak, müşteri memnuniyetini sağlamak kritik önem taşımaktadır.

-

S: 2020 yılına ilişkin firmanızın büyüme, kapasite, yeni yatırım, yeni proje, yeni ürün, ar-ge çalışması, ek tesis yatırımı, yurtdışı pazar anlamında hangi konulara imza attı? Yatırımlarınıza ayırdığınız bütçe ile firmanıza yapacağı katkılar hakkında bilgi verir misiniz?


S.G.: 2020 yılı pandemi yılı olmasına karşın Veldo için başarılı bir seneydi. Sadece ticari anlamda değil aynı zamanda bakış açısını değiştiren, iş yapış biçimlerini ve yatırım stratejilerini yeniden yapılandıran bir yıl oldu. Altyapı çalışmalarımız, insan kaynağımıza yaptığımız yatırımlar, elektronik yazılım ARGE kurulum ve yatırımları, yurtdışı pazarlamaya yapılan yatırımlar hepsi ayrı bir başarı öyküsü oldu. Ana sanayi ve bayilerimiz aracılığı ile tüm Türkiye’de gizli kayar kapı ve basamak sistemlerimiz zaten yıllardır olduğu gibi bizim can damarlarımızdı. Gelişimin sonu yok, dolayısıyla müşteri taleplerine göre revizyonlar olmakla beraber bu ürünler artık kemikleşti diyebiliriz. İklimlendirme ürünlerimiz ile çok fazla noktaya temas etme imkanımız oldu. İhracat kanadında ise 2020’ye baktığımızda 38 ülkeye ihracat yapmış durumdayız. İhracat cirosu bir önceki yıla göre %28 arttı. Toplam ciromuzun %35’i ihracattan geliyor. 73 ülkede Veldo ürünleri kullanılmakta ve 300 devamlı müşteri sayısına ulaşılmıştır. 2021’de bu oranı daha da yükseltmek en önemli hedeflerimizden biri. Bu uğurda ihracat ekibimizi yeni profesyoneller işe alarak büyütüyoruz. Her ne kadar 2020’de yurtdışı fuarları gerçekleşmese de yeni aramıza katılan Almanya, Polonya ve Hollanda distribütörlükleri ile gücümüze güç katıyoruz.

-

S: 2021 yılında yeni yatırımlarda bulunacak mısınız? Yatırımınızın içeriği, miktarı, ne zaman devreye gireceği ve yapacağı katkılarla ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz? Hedefleriniz nelerdir?


S.G.: 2021’de hedeflerimiz çok daha yüksek ve yıla çok hızlı girdik. 2021 yılını Vizyon 2025 kapsamında hedeflerimize ulaşabilmek adına Anahtar Yıl olarak ilan ettik. Yani, 2021 yılı için temamız; Anahtar Yılı / Atılım ve Rekabet. Bu yılda yeni inovatif ürünler üretip tüm pazarlarda daha etkin yol alma hedefindeyiz. Otomotiv sektöründe daha öncesinde yapılmayan, hem teknolojik hem ticari getirilerin yüksek olacağı, müşteriler için ticari avantajların sağlanacağı, yenilikçi birçok ürünümüzü bu sene devreye alıyoruz. 2020 yılında ayak seslerini duyduğumuz ama 2021’de devreye girecek olan projelerimiz ve fabrika yatırımımız:

Vboard Basamak Sistemleri:

2020'de devreye aldığımız Mercedes Vito, Viano; Ford Custom; VW Transporter, Carevalla yeni nesil basamak sistemimize ilave yeni ürün olarak 170mm basma yüzeyli yeni ürünler eklendi. Ocak 2021 de saha testleri tamamlanan, yeni seri 230 mm basma yüzeyli VW Crafter, Mercedes Sprinter, Ford Transit araçlarına uyumlu, IP69 yeni motor ile son teknoloji ürün grubumuz seri imalata geçti. Ford Ranger için çalışmalar tamamlandı ve seri imalata geçildi. Araç montajları yapıldı. SUV ve arazi araçları için çalışmalar devam ediyor.
 

Fırçasız Mini Servo Motor:

2021’in bir diğer kritik ve stratejik ürünü ise “motor”. Hem kendi ürünlerimizde kullanarak maliyet düşürmeyi hedefliyoruz hem de tedarikçiye bağımlılığımız ortadan kalkıyor. Bir sonraki aşama ise Veldo Motor’un dünyadaki alıcılarıyla tanışması olacak. Motorun çok kısa bir zamanda önemli bir gelir kaynağı olacağına inanıyoruz.

Akıllı Bagaj Kaldırma Sistemleri:

Tüm Ticari araçlar için otomatik bagaj kaldırma sistemlerimiz Haziran 2021'den itibaren piyasada olacaktır. Şu anda saha testleri yapılmakta olup kısa sürede ciddi bir potansiyel olacağını düşünüyoruz. Yazılım %100 Veldo Teknoloji tasarımı ve üretimidir. Bu tip uygulamalarda en önemli parametre güvenli ve akıllı bir yazılıma sahip olmasıdır. Arıza durumunda araca uzaktan bağlanarak arızanın kaynağı tespit edilmekte ve hızlıca sorun çözülebilmektedir. 2 yıldır üzerinde çalışılan ve son haline getirilen yazılımımız her araç tipine uygun olarak tasarlanmıştır.

Vsenst Vision Technology:

Toplu taşımada dijital devrim niteliğindeki projemiz için lansman tanıtımı Mayıs 2021'de yapacağız. Sadece şunu bildirmiş olayım, %100 Veldo Teknoloji üretimi ve yazılımı ile piyasaya çıkacak yapay zeka ile ciddi bir ürün grubu oluşturuyoruz ve bunlar Veldo aplikasyonları ile cep
telefonu, bilgisayar her platformdan kolaylıkla ulaşılabilecek bir yapıda olacak. Şimdilik bu kadar bilgi vermiş olalım.

TAYSAD Fabrikası:

Yukarıda belirttiğim tüm bu gelişmeler ve hedeflere ulaşmak için mevcut yerimiz 4000 m2 kapalı alanda olmasına rağmen bizi zorluyor, 1 yıl içinde ise zorlamanın ötesinde yetişmesi imkansız bir hal alacak. Bu durumu öngördüğümüz için TAYSAD’da 2 yıl önce satınalmış olduğumuz arsa üzerine, yaklaşık 18.000 m2 kapalı alanı olması planlanan Veldo Teknoloji'nin ikinci fabrikası için proje çalışmaları son halini aldı ve Mayıs 2021'de yeni fabrikamızın temellerini atıyor olacağız. Bu tesiste yine 2025 hedefleri kapsamında birçok yenilikçi projeyi devreye alacağız. Türkiye’de üretimi yapılmayan ve dünyada çok az sayıda firmanın üretimini yaptığı ve kendi tekelinde tuttuğu ürünleri üretmeye başlayacağız. Bu üretimler için şimdiden makine parkurlarımızı hazırlamaya başladık ve siparişlerini geçtik.

-

S: Sektörde yaşadığınız en önemli sorunlar nedir? Çözüm önerilerinizi anlatabilir misiniz?


S.G. : Mevcut dönemde yaşadığımız en büyük sıkıntı patent veya faydalı model sahibi olmamıza rağmen kopyalanma oranı ve kopyalayan tarafın gerektiği şekilde caydırılmasını sağlayacak sistemlerin olmaması. Arge süreçleri inanılmaz zorlu, uzun ve sürekli dipsiz bir kuyuya yatırım yapmayı gerektirir. Bunca yatırım, risk ve emeğin karşılığıdır ilgili patent ve faydalı model. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu alan hak ettiği değeri ve ihtimamı görmüyor. Bu mutlaka ele alınması gereken bir konu bizim açımızdan. Diğer önemli konu ise gerek mavi yaka gerekse beyaz yakada nitelikli insan kaynağına ulaşma zorluğu. Üretimi destekliyor olmasına rağmen eğitim sistemi gençlerin yetişmesini aynı oranda destekleyemiyor. Hal böyle olunca ya kalifikasyonları düşük kişilerle yola devam etmek, ya tecrübesiz arkadaşları eğitmek ya da yüksek maaşlarla tecrübeli arkadaşlarımızı işe almak/tutmak durumunda kalıyoruz. Gönül ister ki tüm arkadaşlarımızı eğitelim, geliştirelim, en yüksek maaşları verelim. Ama ne yazık ki sektördeki rekabet, düşük kar marjları, yüksek faiz oranları, vergiler bizim gönlümüzden geçeni her zaman hayata geçirmemize imkan vermiyor. Yine de her şeye rağmen “Veldo Akademi” projesini bu yıl hayata geçirmekte kararlıyız. Henüz netleşmediği için isim vermek istemiyorum ama Türkiye’nin çok prestijli üniversitelerinden biri ile de işbirliği yapmaya çalışmaktayız. Projeden bahsetmek gerekirse;

- 21. yüzyılın başından beri yapılan araştırmalar hem beyaz yaka olarak nitelendirilen ekibin hem de mavi yaka olarak nitelendirilen emek yoğun çalışan profesyonellerin ana motivasyonları arasında

- Eğitim

- Gelişim

- Aidiyet Duygusu

- Kariyer Planlama

- Performansa göre değerlendirilme

- Performansa göre ücretlendirilme

- Yan gelirler veya hizmetlerin bulunmakta olduğunu gösteriyor.

Veldo akademi ile 2 açıdan gelişim hedeflenmektedir:

- Yeni ekiplerin işe alım, oryantasyon, eğitim süreçlerinin standardizasyonu

- Mevcut ekibin eğitim, gelişim ve gelişim performansına bağlı olarak ödüllendirilmesi

- Proje adımları önümüzdeki dönemde detaylandırılacak olmakla beraber temel adımları:

- Teknik liselerden staj veya referans ile toplu işe alımların gerçekleşmesi

- Veldo ekibinden ilgili ürünün üretim/montajında uzman olarak adlandırılan profesyonelin “eğitimci” olarak görevlendirilmesi

- Veldo ekibi ve yeni ekibin standart eğitimlerden geçmesi

- İlgili sınav/montaj/denemeler sonrasında ilgili “sertifika”nın profesyonele verilmesi

- Performansın takibi ve performansa bağlı ödüllendirilme

- Yeni ekipteki sınavları geçemeyen çalışanlarla deneme sürecinde yolları ayırarak yanlış yatırım yapılmasının önlenmesi

- Tüm çalışanların tüm Veldo ürünlerini üretir veya monte eder noktaya taşıyarak kişi bağımlı iş modelinden uzaklaşabilme

Biz Veldo olarak kendimize göre bir çözümü hayata geçireceğiz ancak bu ve benzeri çözümler yoğunlaşırsa tüm sektörü rahatlatacak ve geliştirecektir. Çalışan memnuniyetini arttıracak ve bu da müşteri memnuniyetini olumlu etkileyecektir. Bu bir sarmal, eğitim bunun çok önemli bir bölümüdür.